Deschide aplicația
› Prețuri carburanți

Preț carburant azi în România

Actualizat 28 octombrie 2026. Cele mai mici prețuri și mediana pe țară, pe orașe, județe și rețele.

10,83
lei/l minim · mediană 10,92 · 1181 de stații
10,04
lei/l minim · mediană 10,12 · 1180 de stații
3,72
lei/l minim · mediană 4,70 · 269 de stații
10,92
lei/l minim · mediană 11,81 · 1120 de stații
9,20
lei/l minim · mediană 10,69 · 1034 de stații

Prețuri pe orașe

Prețuri pe județe

JudețMotorinăBenzinăGPLStații
Alba10,8610,064,7031
Arad10,8310,044,7145
Argeș10,8610,064,6848
Bacău10,8610,064,5929
Bihor10,8310,044,7152
Bistrița-Năsăud10,8610,064,9913
Botoșani10,8510,054,6421
Brăila10,8610,064,6718
Brașov10,8610,064,6744
București10,8610,064,64105
Buzău10,8610,064,6723
Călărași10,8610,064,6819
Caraș-Severin10,8610,064,7115
Cluj10,8610,064,7145
Constanța10,8510,054,6953
Covasna10,8610,064,6815
Dâmbovița10,8610,064,6429
Dolj10,8610,064,7042
Galați10,8610,064,6715
Giurgiu10,8610,064,6722
Gorj10,8310,044,5920
Harghita10,8510,054,6822
Hunedoara10,8510,054,7041
Ialomița10,8510,054,6715
Iași10,8610,064,7132
Ilfov10,8610,064,5952
Maramureș10,8610,064,7131
Mehedinți10,8610,064,6419
Mureș10,8610,064,7039
Neamț10,8510,054,7132
Olt10,8610,063,7218
Prahova10,8510,054,5936
Sălaj10,8310,044,7116
Satu Mare10,8510,054,7028
Sibiu10,8310,044,7028
Suceava10,8310,044,7142
Teleorman10,8610,064,6813
Timiș10,8310,044,7166
Tulcea10,8610,064,699
Vâlcea10,8610,064,6927
Vaslui10,8610,064,7113
Vrancea10,8610,064,6819

Cel mai mic preț din județ, în lei/l.

Prețuri pe rețele

RețeaMotorinăBenzinăGPLStații
Petrom10,8610,063,72392
Lukoil10,9210,124,69312
MOL10,9210,124,74239
OMV10,9210,12—168
OSCAR———124
SOCAR10,8710,084,71101

Prețul mediu al rețelei, în lei/l.

Întrebări frecvente

Cât costă motorina azi?

Cel mai mic preț la motorina standard este azi 10,83 lei/l, iar mediana pe țară 10,92 lei/l. Vezi cele mai ieftine stații.

Cât costă benzina azi?

Benzina standard pornește de la 10,04 lei/l, cu o mediană de 10,12 lei/l.

De unde sunt prețurile?

De pe site-urile rețelelor (Petrom, OMV, Rompetrol, MOL, Lukoil, SOCAR, OSCAR) și, unde acestea nu publică, din Monitorul Prețurilor al Consiliului Concurenței. Fiecare stație arată sursa și ora verificării.